Literárno-dramatický odbor - 2019/2020

Asociácia ZUŠ Slovenska poslala zuškám odporúčanie:

Vyučovanie na diaľku LDO

Pondelok

Vážení rodičia, obraciame sa na Vás s prosbou, aby ste sa našim najmenším žiakom a Vašim ratolestiam pomohli dostať do čarovného sveta divadla aspoň pomocou našej "zuškárskej stránky. Tešíme sa, že sa v tomto ťažkom období spoločne aspoň trochu odreagujete. Zadanie jednotlivých úloh si rozložte v rámci Vášho náročného časového harmonogramu. S novými úlohami sa Vám v dohľadnom čase ozveme.

Prípravné štúdium

- Čítanie scenára "Jarabinka" ako rozprávky. /aby si ho detičky pripomenuli/

- Rodičovská hádanka: Aké zvieratká v príbehu vystupujú?

- Vybrať si jedno zvieratko z príbehu a nakresliť ho podľa vlastnej fantázie /dať mu oblečenie      a doplnky ako človeku/ Napr. Jarabinka - dievčatko, vrabčiaci - nezbední chlapci, dážďovka - slečna parádnica..........

- K danému zvieratku vymyslieť krátku riekanku /pomocou rodičov zapísať/

Úloha pre starších, už školákov

- Aké dobrodružstvo by mohla Jarabinka s kamarátmi Čvirom a Krákom v lese zažiť  /vytvoriť krátky príbeh /

Utorok

Ahojte divadelníci,

Keďže hru Ema a Baron už máme celkom dobre nacvičenú a nevieme či sa nám podarí zúčastniť sa v tomto školskom roku plánovanej súťaže.,  začneme pracovať na novom scenári...... A to je Rozprávka o 3 prasiatkach. Nakoľko vieme, že ste veľmi šikovní a tvoriví, tak nám s novým scenárom pomôžete. Rozprávka vychádza z tradičného príbehu 0 3 prasiatkach, ktoré si postavili dom a o vlkovi, ktorý ich chcel zožrať.

Ale!!! Naša rozprávka bude moderná. Takže tam budú vystupovať 3 rodiny, ktoré si chcú postaviť dom. K tomu potrebujú rôznych odborníkov a úradníkov.

Napr. stavebný úrad /povolenie na stavbu/, predavači v stavebníctve, kolaudačná komisia, reklamný pracovník, stavbári, susedia, rodinní príslušníci, vlk,....a iné osoby a zvieratá  podľa vlastnej fantázie.

Tvoja úloha:

Vyber si jednu postavu a skús vymyslieť dialógy, monológy /alebo aj celý príbeh/ ako by sa mohol odohrávať a pošlite nám ho na mail zo zuškárskej stránky. S Vašou pomocou dáme nový scenár dokopy, aby sme mali čo hrať, keď sa dúfame, čo nevidieť stretneme.

Vieme, že teraz je pre nás všetkých náročné obdobie, ale veríme, že nás celá táto situácia privedie k väčšej samostatnosti a tvorivosti.

Streda

Ahojte dramaťáci, naši šikovní divadelníci,

Divadlo poézie v ktorom sme mali vystupovať s naším predstavením "Klebetnice" sa zatiaľ zrušilo, tak sme si pre Vás pripravili "divadelné domáce úlohy". Veríme, že sa do nich s chuťou zapojíte a s nahrávkami a domácimi videami nás prekvapíte.

Úlohy:☺

- Vyber si jeden predmet vo svojej izbe, napr. stolička, vankúš, papuča,.....

-  Vytvor príbeh, krátku etudu, v ktorej daný predmet oživíš a budeš s ním komunikovať ako

   s kamarátom. Téma je na Tebe. Tento krátky príbeh zapíš ako jednoduchý scenár do tvojho

   divadelného zošita.

- Svoju etudu si daj natočiť na mobil ako krátke video pomocou svojho súrodenca, rodiča......

Tešíme sa, keď si ho spoločne pozrieme.

Ďalšie zadanie budúci týždeň. Prajeme všetkým veľa zdravia.

Štvrtok

Ahojte naši veľkáči dramaťáci,

Naša veľká divadelná premiéra "Žofie Bosniakovej" sa odkladá na neurčito. Ale to neznamená, že nepokračujeme v naštudovaní jednotlivých postáv a situácií  podľa scenára.

Vieme, že je ťažké viesť dialóg bez svojho hereckého partnera, ale veríme, že vy to zvládnete, pretože ste tvoriví a niekedy až moc vynaliezaví ☼ .

Na základe historických prameňov z tohto obdobia, naštudujte si kostýmy, účesy, doplnky, predmety .., ktoré sa v období života Žofie Bosniakovej používali.

Skúste zapojiť svoju predstavivosť čo sa týka vytvorenia scény pre jednotlivé obrazy a zapíšte ich, prípadne nakreslite. Všetky zozbierané zdroje použijeme pri tvorbe jednotlivých scén v rámci celej  divadelnej hry.

Piatok

Ahojte divadelníci,

Viete o tom, že minulý týždeň v nedeľu dávala televízia Markíza rozprávku "Sebechlebskí hudci", ktorá sa odohráva presne v období tureckých vpádov na naše územie? Práve táto časť môže byť inšpiráciou pre obraz  stretnutie Turkov a Tomáša Bosniaka. Pozrite si z archívu túto rozprávku a všímajte si jazyk, oblečenie, hudbu, pohyb Turkov a všetko, čo Vás zaujme a čo by sa mohlo použiť v našej divadelnej hre. Svoje postrehy si zapíšte, aby sme si ich mohli spoločne rozdiskutovať a v jednotlivých improvizáciách uplatniť.

Tešíme sa na Vaše postrehy a imaginárne stretnutia s Vami

Váš kolektív LDO

Ahojte kolegovia,možno to poznáte aj používate, ale ak nie, tak Google má fajn aplikáciu. Volá sa Trieda. Výrazne uľahčuje zadávanie úloh a komunikáciu s rodičmi. Všetkých pozdravujem. Martin Koza